Угоди в реаліях нового Кримінального процесуального кодексу України

Угоди в реаліях нового Кримінального процесуального кодексу України

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України закріплює раніше не властиву у кримінальному судочинстві можливість по укладенню угод між учасниками процесу.

Відповідно до ст.468 КПК у кримінальному провадженні може бути укладено угоду:
1) між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим;
2) про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим.

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України закріплює раніше не властиву у кримінальному судочинстві можливість по укладенню угод між учасниками процесу.

Відповідно до ст.468 КПК у кримінальному провадженні може бути укладено угоду:
1) між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим;
2) про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим.

При цьому, угода про примирення може бути укладена лише за ініціативою потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого. При вирішенні питання про укладення угоди про визнання винуватості, прокуратурою району враховується:
– ступінь та характер сприяння підозрюваного (обвинуваченого) у проведенні кримінального провадження щодо нього або інших осіб;
– характер та тяжкість підозри (обвинувачення);
– наявність суспільного інтересу в забезпеченні швидкого досудового розслідування і судового провадження, викритті більшої кількості кримінальних правопорушень;
– наявність суспільного інтересу в запобіганні, виявленні чи припиненні більшої кількості кримінальних правопорушень або інших більш тяжких кримінальних правопорушень.
Угода має на меті, з одного боку, пом’якшення покарання обвинуваченому, а з другого – зменшення навантаження на систему здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях. В Україні даний інститут стимулює осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, йти на співпрацю з владою.
На сьогодні прокуратурою Ворошиловського району м. Донецька до суду направлено 21 обвинувальних актів з угодами. Ворошиловським районним судом розглянуто 4 угоди, з них 3 угоди про визнання винуватості та 1 про примирення. Згідно нового КПК України за кожним кримінальним провадженням закріплюється процесуальний керівник.
Прикладом може послугувати угода укладена між прокуратурою Ворошиловського району та правопорушником громадянином підозрюваним у незаконному придбанні та зберіганні наркотичних засобів та прекурсорів для виготовлення наркотичних засобів у великому розмірі. Так прокуратурою району було запропоновано підозрюваному укласти угоду про визнання винуватості. В результаті між сторонами угоди було погоджено покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 роки з випробувальним терміном строком 3 роки, хоча лише за санкцією ст.311 ч.2 КК України передбачене покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років.
По кримінальному провадженню за обвинуваченням особи у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КК України обвинувачений свою вину визнав повністю, примирився з потерпілим. Обидві сторони склали угоду та погодились на призначення мінімального покарання обвинуваченому у вигляді виправних робіт на строк 2 роки. Суд Ворошиловського району ухвалив вирок, яким затвердив угоду про примирення і призначив узгоджену сторонами міру покарання.
Відомості по кримінальному провадженню за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення – шахрайство з фінансовими ресурсами. На стадії досудового розслідування підозрюваний звернувся до прокурора прокуратури з клопотанням про укладення угоди про визнання винуватості. Вказана угода була підписана між прокурором прокуратури району і підозрюваним, та погоджена мінімальна міра покарання у вигляді штрафу. Суд на підставі угоди ухвалив вирок та погодився з мірою покарання, викладеною в угоді про примирення.
Таким чином, правовий інститут укладення угод має стати не виключною, а звичайною, найпоширенішою формою реалізації державного кримінального переслідування. Зазначені угоди дозволять істотно заощадити час і ресурси органів досудового розслідування та зменшити застосування до громадян репресивних заходів кримінально-правового характеру, позитивним є надання потерпілому права самостійно вирішувати долю винного, що дозволить більшою мірою враховувати інтереси потерпілої сторони. Для обвинуваченого перевагами укладення угоди про визнання винуватості є:
– звільнення від покарання;
– уникнення невизначеності щодо покарання у суді;
– у деяких випадках – застосування альтернативного покарання або його зниження.

Прокурор прокуратури Ворошиловського району м. Донецька В’ячеслав МЕХУР

Добавить комментарий