Гарячі точки вступної кампанії-2012

Гарячі точки вступної кампанії-2012

Цьогорічна вступна кампанія до ВНЗ добігає кінця, вже 15 серпня завершується період зарахування абітурієнтів на державний бюджет.
Дати однозначну оцінку, наскільки добре вона була організована, вкрай важко. Сьогодні, 14 серпня, громадські спостерігачі за вступною кампанією-2012 в Донецькій області від Донецької обласної організації ВГО “Комітет виборців України” та Громадянської мережі ОПОРА провели презентацію результатів моніторингу спостереження.

Громадська спостерігачка за вступною кампанією-2012 в Донецькій області від ДОО ВГО КВУ Альона Доля розповіла про проблемні моменти цієї вступної кампанії до ВНЗ. ”На першому тижні проблемою стала незадовільна робота Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБПО) – автоматизованої системи збору та зберігання інформації, зокрема про абітурієнтів, які подають документи на вступ до ВНЗ. Сервер, на якому розміщується Єдина державна електронна база з питань освіти, не відповідала на жоден надісланий запит.

Цьогорічна вступна кампанія до ВНЗ добігає кінця, вже 15 серпня завершується період зарахування абітурієнтів на державний бюджет.
Дати однозначну оцінку, наскільки добре вона була організована, вкрай важко. Сьогодні, 14 серпня, громадські спостерігачі за вступною кампанією-2012 в Донецькій області від Донецької обласної організації ВГО “Комітет виборців України” та Громадянської мережі ОПОРА провели презентацію результатів моніторингу спостереження.

Громадська спостерігачка за вступною кампанією-2012 в Донецькій області від ДОО ВГО КВУ Альона Доля розповіла про проблемні моменти цієї вступної кампанії до ВНЗ. ”На першому тижні проблемою стала незадовільна робота Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБПО) – автоматизованої системи збору та зберігання інформації, зокрема про абітурієнтів, які подають документи на вступ до ВНЗ. Сервер, на якому розміщується Єдина державна електронна база з питань освіти, не відповідала на жоден надісланий запит. Комісії приймали документи у паперовому вигляді, проте внести їх до Єдиної бази не могли. Також працівники приймальної комісії скаржилися на невідповідність балів у сертифікатах ЗНО, які подавали абітурієнти, та тих, які ідентифікувала ЄДЕБПО, що становила 0,5-1 бала. Окрім цього, за неналежних умов функціонування ЄДЕБПО важко було простежити кількість ВНЗ, у який вступник подав документи. Від Громадянської мережі ОПОРА було звернення до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, що такі недоліки технічного характеру, виникнення яких слід було передбачити, унеможливлюють якісну та своєчасну роботу приймальних комісій та провокувало утворення черг під час подачі документів. Попри те, що ВНЗ оплатили підключення до Єдиної бази, жодного тестування системи на її спроможність обробляти велику кількість запитів проведено не було”, – зазначила експерт.
“Неналежного функціонування ЄДЕБПО викликало хвилю наслідків, які вплинули на якість організації цьогорічної вступної кампанії. Наприклад, неналежне функціонування Інформаційної Системи «Конкурс» (vstup.info), де була відсутня інформація про один із додатків до сертифікату ЗНО та відомостей про пільгові категорії абітурієнтів. Також ми виявили нестабільне функціонування подачі електронної заяви (ez.osvitavsim.org.ua), коли система «зависала» та видавала помилки, наприклад, змінювала автоматичний вибір статі”, – підкреслила Альона Доля.
За словами доповідачки, ще однією з особливостей цьогорічної вступної кампанії було надання згоди на обробку персональних даних вступників в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Таке нововведення зумовлене дією Закону України “Про захист персональних даних”. Саме тому під час подання документів та заяви для участі у конкурсному відборі, вступники повинні засвідчувати свою згоду на обробку даних підписом у спеціальному бланку. Однак, така норма стала перешкодою для неповнолітніх абітурієнтів, яким ще не виповнилося 18 років. Водночас в Умовах прийому, затверджених МОНМС, жодної згадки про вік немає, більше того, у пункті 6.14 зазначено, що згода на обробку персональних даних в ЄДЕБПО підтверджується особистим підписом абітурієнта.
Громадська спостерігачка за вступною кампанією-2012 в Донецькій області від ДОО ВГО КВУ Світлана Ткаченко підкреслила, що проблемним виявилось також підписання 25 липня Закон України про внесення змін до статті 5 Закону України «Про підвищення
престижу шахтарської праці» саме коли вже йшов прийом документів. “Згідно цього закону право на пільгу отримали не тільки абітурієнти до 18 років, а усі діти шахтарів упродовж трьох років після завершення школи. А оскільки така категорія абітурієнтів є актуальною для нашого регіону, то уявіть, який ажіотаж виник саме в розпалі прийому документів. На противагу міністерської гарячої лінії, на гарячу лінію Громадянської мережі ОПОРА та на наші особисті телефони дзвонила величезна кількість абітурієнтів та їх батьків особливо з питань цих пільг”, – зазначила експерт. – “Також варто зауважити ще один момент — цільовий прийом. У ВНЗ щодо цього пункту виявились різні думки, а Міністерство не дало єдиного трактування та пояснення, як оцінювати ситуацію, коли абітурієнт підпадає, наприклад, і під пільги, і під цільовий набір ”, – наголосила пані Ткаченко.
Заступник відповідального секретаря приймальної комісії Донецького національного технічного університету Олександр Вікторович Самощенко зазначив, що особливістю цієї вступної кампанії стала саме ЄДЕБПО. “Оскільки система зависла, за перший день роботи наш ВНЗ прийняв усього лише 235 справ, коли зазвичай ми приймаємо за день не менше 2000 заяв. А це означає — черги абітурієнтів й відчутність наслідків втрачених двох тижнів аж до тепер”, – підкреслив Самощенко. – “Ми повернулись на рівень минулого століття — так, з таким набором документів ми працювали ще дванадцять років тому. Ми, звісно, в авральному порядку виконали усі доручення Міністерства, проте у нас є велика кількість дорікань щодо розпоряджень з проведення цьогорічної вступної кампанії”, – зазначив представник ВНЗ. З позитивних сторін цьогорічної вступної кампанії пан Самощенко підкреслив стабільну роботу системи електронного вступу. “Цьогоріч ми прийняли таким чином 1860 заяв, що практично дорівнює нашому державному замовленню на денну форму навчання. І всі ці заяви прийняв один оператор. Отже, якщо не нав’язувати зверху недостатньо продумані рішення, а порадитись, наприклад, із навчальними закладами, які вже мають досвід подібних систем, то все може вийти доволі непогано”, – сказав Олександр Вікторович. Він порадив максимально переходити на систему електронного вступу замість паперових справ, на кожну з яких, по чорновим розрахунком, ВНЗ витрачає не менше 10 гривень. А також, на думку пана Самощенка, варто зменшити кількість ВНЗ та напрямків, на які абітурієнт може подавати документи, наприклад, щоб це було прив’язано до вибору професії.
Завідуючий сектором науки і вищої освіти і науки Донецької облдержадміністрації Ігор Миколайович Селезньов зазначив, що цьогорічні проблеми з ЄДЕБПО подібні до минулорічних. “Цьогоріч через чемпіонат Євро-2012 ми змушені були скорочувати час прийому документів. Черги, якщо вони й були, то це було пов’язано не з роботою комісій, а з проблемами введення даних до системи ЄДЕБПО. У наші 18 державних ВНЗ на освітньо-кваліфікаційний рівень “Бакалавр” всього було подано близько 73 тисяч заяв. Хочу також відзначити, що цьогоріч зафіксована рекордно низька кількість дзвінків на гарячу лінію Міністерства та нашого обласного штабу”, – зазначив Ігор Миколайович.

Комітет виборців України
Донецька обласна організація ВГО 

Добавить комментарий